Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm to jeden z najczęstszych, a zarazem najbardziej dotkliwych nałogów, w jakie można popaść. Przyczyny, dla których można wpaść w uzależnienie, są bardzo różnorodne. Stres, szybkie tempo życia, problemy emocjonalne, kryzys rodzinny, utrata bliskiej osoby, problemy z odnalezieniem się w grupie… to tylko kilka sytuacji, w których ryzyko wzrasta. Alkohol może się wydawać prostym rozwiązaniem problemu – pozwala wytłumić emocje i zapomnieć o zmartwieniach. Oczywiście jest to pozorne wsparcie, które w rzeczywistości prowadzi w szpony nałogu.

Zauważasz, że coraz częściej sięgasz do kieliszka? Coraz trudniej odmówić Ci sobie kolejnej lampki wina? Pijesz „do lustra”? Czujesz, że przekraczasz kolejne granice i nie potrafisz przerwać „ciągu” picia? Jeśli tak – alkoholizm może być również Twoim problemem. Nie jesteś jednak sam z uzależnieniem. Pomocy możesz szukać w wielu ośrodkach, które zapewnią Ci powrót do trzeźwości.

Od czego rozpocząć? Leczenie alkoholizmu zaczyna się czasem od tzw. detoksu, chociaż może być on niezbędny tylko w sytuacjach kiedy utrudnione jest zakończenie ciągu alkoholowego lub przy próbie odstawienia alkoholu pojawiają się powikłania.

Leczenie alkoholizmu – detoks może stać się pierwszym krokiem zdrowia

Nałóg alkoholowy dotyka zarówno ciało, jak i umysł osoby uzależnionej. Dlatego leczenie uzależnienia od alkoholu obejmuje wiele elementów. Aby jednak możliwe było rozpoczęcie terapii i praca na poziomie mentalnym, konieczne aby pacjent nie był pod wpływem alkoholu ani „na kacu”. To detoks ułatwia wstępnie przywrócić pacjentowi wewnętrzną równowagę i oraz jasność umysłu niezbędną do rozpoczęcia pracy nad powrotem do pełnej trzeźwości.

Zdarza się niestety, że osoba po detoksie zapomina szybko o przeżytych cierpieniach i odkłada terapię „na później”. Zwykle taka sytuacja kończy się po jakimś czasie ponownym sięgnięciem po alkohol.

Jeśli nie radzisz sobie z zakończeniem ciągu alkoholowego, lub pojawiają się trudne do zniesienia dolegliwości przy próbie odstawienia alkoholu na odtrucie zawsze jest dobry moment. Jeśli chcesz skończyć z piciem, zgłoś się na detoks do Centrum Medycznego Alcor. Przeprowadzimy go w domu Pacjenta, zapewniając mu kompleksową i kompetentną opiekę medyczną.

Alkoholizm – jak wygląda detoks?

Przebieg detoksu alkoholowego jest uzależniony od wielu czynników, takich jak:

Z tego powodu ten etap długiego procesu, jakim jest leczenie uzależnienia od alkoholu musi przebiegać pod kontrolą personelu medycznego. Nad Pacjentem powinien czuwać doświadczony lekarz, który nie tylko dobierze odpowiednie leki i właściwie zareaguje na objawy syndromu odstawienia. Może on przebiegać w bardzo łagodnej formie, ale również bardziej burzliwie, niosąc za sobą zagrożenie dla Pacjenta. Nasz zespół jest przygotowany na każdą ewentualność – naszym kompetencjom można zaufać. Może się zdarzyć że konieczne będzie skierowanie pacjenta do szpitala lub powtórzenie wizyty ale o tym decyduje lekarz za zgodą pacjenta na miejscu wezwania.

Odtrucie i co dalej? Leczenie alkoholizmu to długi proces

Samo oczyszczenie organizmu z alkoholu i pozbycie się dokuczliwych objawów syndromu odstawienia jest dopiero początkiem drogi do pełnej trzeźwości. Najistotniejsze jest bowiem, aby Pacjent nie powrócił już do upajania się alkoholem i zaczął żyć pełnią życia w trzeźwości.

Co zatem powinno nastąpić po odtruciu? Niektórym wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest wszywka alkoholowa. Rzeczywiście, jej zastosowanie może stanowić barierę psychologiczną, która zapobiegnie sięganiu po napoje zawierające alkohol. Niemniej jednak, nie zastępuje ona terapii psychologicznej i nie prowadzi do wyleczenia choroby, jaką jest alkoholizm. Gdy więc zakończysz już detoks, porozmawiaj z naszym lekarzem o kolejnych krokach w walce z uzależnieniem.

Drukuj