Esperal

 

wszywka esperal

Esperal

Esperal

Terapia odwykowa w przypadku alkoholu jest procesem długotrwałym i czasem wymaga złożonego leczenia. Jest jednak niestety duża grupa osób, które nie chcą zgłosić się na terapię i decydują się na Esperal.

Esperal – „wszywka” przeciwalkoholowa

W Centrum Detoksykacji Alcor z siedzibą w mieście Warszawa, stosujemy wyłącznie najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze rodzaje terapii. Jeśli jednak pacjent podejmuje decyzję o zastosowaniu „wszywki” – Esperalu wówczas zabieg wykonują doświadczeniu chirurdzy

Substancja znana pod nazwą Esperal, zastąpiona została preparatami występującymi jako Anticol oraz Disulfiram WZF. Oba posiadają te same substancje aktywne. Występują w różnym stężeniu, co pozwala na precyzyjne dobranie dawki dla pacjenta.

Jak działa Esperal „wszywka” „frytka”?

Disulfiram będący substancją czynną może spowodować u osób, które spożyją alkohol nieprzyjemne, a czasem groźne skutki, takie jak nudności, zawroty i bóle głowy, a także duszności, zaczerwienienie twarzy czy nadmierną potliwość. W skrajnych przypadkach może dojść do zgonu, dlatego decyzja o „zaszyciu” poprzedzona jest precyzyjną informacją od lekarza i podpisaniem oświadczenia. Substancją odpowiedzialną za to jest Disulfiram. Wpływa ona na metabolizm alkoholu etylowego i blokuje enzym odpowiedzialny za ten proces. Pierwsze reakcje organizmu na lek widoczne są już po kilku minutach po spożyciu alkoholu.

„Wszywka” wywołuje u osoby uzależnionej barierę psychiczną. Wszystkie nieprzyjemne efekty terapii skutkują niechęcią do ponownego sięgnięcia po alkohol. Gdy tylko pojawia się myśl o wypiciu kieliszka, pacjent natychmiast przypomina sobie, jak źle się czuł ostatnim razem, co pozwala na łatwiejszą rezygnację ze spożywania alkoholu jednak osoby uzależnione od alkoholu potrzebują przede wszystkim terapii. Wszycie Esperalu następuje wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody pacjenta na przeprowadzenie zabiegu.

Czy wszywki alkoholowe przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu?

Esperal to lek, którego zadaniem jest blokowanie metabolizmu alkoholu. Nie wpływa on zatem na codzienne funkcjonowanie i nie zaburza motoryki organizmu. Dla pacjentów uzależnionych wszycie Esperalu staje się w okresie jego działania szansą na lepsze funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym. Wielu pacjentów dzięki zastosowaniu kuracji farmakologicznej układa sobie życie na nowo, znajduje pracę, a ich relacje rodzinne ulegają poprawie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to terapia, pacjent nie staje się zdrowszy i ewentualna poprawa w codziennym funkcjonowaniu może być krótkotrwała a powrót do picia bez terapii może być cięższy i bardziej destrukcyjny niż poprzedni. Z tego powodu przede wszystkim zalecamy spotkanie z psychologiem, terapeutą odwykowym, psychiatrą lub np. skorzystanie z pomocy grup AA.

Wszywka alkoholowa czy tabletki antyalkoholowe?

Leczenie alkoholizmu (LINK do zakładki „leczenie alkoholizmu”) powinno przebiegać w sposób dopasowany do stanu i potrzeb pacjenta. Czy wszywka alkoholowa to jedyny sposób, aby zniechęcić osobę uzależnioną do spożycia napojów wysokoprocentowych? Alternatywą dla niej mogą być tabletki antyalkoholowe. Zawierają one tę samą substancję co wszywka Esperal, a więc Disulfiram. Jeśli więc po ich spożyciu pacjent zażyje alkohol, naraża się na nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne – m.in. wystąpienie reakcji alergicznej, nudności czy uczucie gorąca lub znacznie poważniejsze odmiany. Efekt psychologiczny jest zatem podobny. Niemniej jednak tabletki antyalkoholowe wymagają znacznie większej determinacji od pacjenta – osoba uzależniona musi wykazać się silną wolą, aby zażywać je regularnie. Nie należy też po nie sięgać bez konsultacji z lekarzem. I znowu należy tu przypomnieć,  że tabletki także nie prowadzą do wyleczenia a jedynie wymuszają abstynencję nie wspomagając procesu leczenia.

Podsumowując powyższą informację, można powiedzieć, że ciąg alkoholowy można zakończyć bez odtrucia, ale w niektórych przypadkach powikłania ciągu alkoholowego mogą być na tyle poważne, że może być to bardzo trudne lub wręcz niebezpieczne. Konieczne po zakończeniu ciągu za pomocą odtrucia czy nie, jest zgłoszenie się przynajmniej na rozmowę np. do ośrodka terapii uzależnień lub Anonimowych Alkoholików. Wszywka Esperal nie leczy a tylko w sposób wymuszony ułatwia utrzymać abstynencję. Uzależnienie bez terapii nie mija, ale się rozwija.

Drukuj